Co edukacja wyższa robi z człowiekiem?

2024-10-21
#edukacja #biznes #psychologia #przyjazn #nauka #samodzielnosc

Jak sobie radzisz z samodzielną pracą?

Jesteś zdolny/a nauczyć się samodzielnie języka? Nowej technologii? Nowego narzędzia?

Czy jak kupujesz sobie nowe urządzenie, to z przymusu, czy z ekscytacją poznajesz jego możliwości?

Może tak jak ja sam wykształciłeś w sobie specjalistyczne umiejętności, imponującą komuś wiedzę lub zdolności, które są warte podziwu?

Gratuluję. Masz dostęp do złotego narzędzia, o które wielu walczy i pragnie.

handstand
Tak, nauczyłem się tego sam i to dość łatwo.

Ale ten post nie jest stricte o mnie. Nie jest on od chwalenia się (choć z pewnością niejeden będzie).

Przez bardzo długi czas z dumą i zadowoleniem rozwijałem się samodzielnie, korzystając z różnych źródeł. Nie byłem fanem szkoły wyższej. Nie widziałem tam siebie.

I wiesz co?

Teraz jestem. I to jak.

Gdzieś na początku marca 2024 spontanicznie stwierdziłem, że zapiszę się na kierunek Psychologia w Biznesie na uniwersytecie Merito.

potwierdzenie zapisu na studia

Zawsze można się wypisać przecież, nic nie tracę.

I oh boy, ile zyskałem w ciągu tych kilku miesięcy (jestem dopiero na 2 semestrze)!

Skupię się tutaj na aspektach mniej oczywistych.

1. Wartość społeczna

Spodziewałem się, że poznam fajne osoby. Ale znacznie przewyższyło to moje oczekiwania.

Trafiłem na grupę, w której niejedna osoba prowadzi własną działalność gospodarczą. Ludzie mają własne kariery, zarządzają zespołami, prowadzą projekty. Tworzy to niesamowite możliwości co do współpracy biznesowej.

me

Z dwójką z nich już zbudowałem w ciągu 7 miesięcy bliską relację, w której wspieramy się personalnie i biznesowo. Pozdrawiam Klaudia i Piotrek :) Jestem pewny, że to dopiero początek.

Wniosek: poznasz osoby, które zmienią twoje życie.

2. Pomysły, idee

O wiedzy i tym, co zyskasz porozmawiamy później. Teraz chciałbym zwrócić uwagę na coś innego.

W trakcie zajęć i poza nimi spotkasz się z pracami, projektami i ludźmi, którzy są na najwyższej półce intelektualnej. Nie zliczę ile pomysłów i inspiracji zebrałem w ciągu tych kilku miesięcy.

Dla przykładu: spontanicznie zobaczyłem plakat odnośnie konkursu na projekt IT związany z AI. Poświęciłem minimalną ilość czasu na zbudowanie konceptu bo, zajęło mi to koło godziny.

me

Czy wygrałem? Nie.

Ale projekt zacząłem i tak, bo widzę w nim potencjał. Jestem w trakcie implementacji, uczę się zarządzania projektem i zespołem. Planuję go wdrożyć w życie, wypuścić w świat i może nawet kiedyś zmonetyzować. Więcej informacji o tym za jakiś czas :)

Wniosek: zainspirujesz się i będziesz mieć więcej perspektyw do działania.

3. Sposób zdobywania wiedzy

Jeżeli uczysz się samodzielnie, to wiesz z pewnością, że jest to proces wymagający. Musisz nie tylko przyswoić wiedzę, ale mieć też plan i kontrolować cały proces.

W szkole wyższej masz to wszystko ułatwione. Masz plan przygotowany przez specjalistów, masz podręczniki, które ktoś pisał miesiącami, masz wsparcie ludzi mądrzejszych od ciebie.

Delegując proces planowania i kontrolowania, możesz skupić się na innych czynnościach. Na przykład przyswajaniu wiedzy, ale też na prywatnych aspektach życia.

Wniosek: będziesz uczyć się efektywniej.

4. Twój zasób słownictwa

W trakcie zajęć poznasz nowe słowa, nowe pojęcia, nowe definicje. Na jednych zajęciach trzeba było dokonać przemowę. Przełamać lęk w sytuacji, która wielu paraliżuje.

Ale mnie uderzyło coś innego.

Po miesiącach nauki zauważyłem drastyczną zmianę mojej mowy. Gdy miałem rozmowy o pracę, czułem, że mówię z przekonaniem, z wiedzą, z pewnością siebie. Gdy rozmawiałem z przyjaciółmi, byłem spokojniejszy, bardziej elokwentny, okazywałem więcej miłości.

interview
Poczujesz się pewniej.

Wiedziałem, czego chcę i jak to uzasadnić. Potrafiłem sprzedać siebie i swoje wartości.

Wniosek: twoja charyzma i umiejętność przekazu wzrośnie.

5. Wartość wiedzy

Wiesz doskonale, o co chodzi. Mieliła ci to babcia, mama, ojciec i nauczyciele w szkole. Nie jest moim celem to powtarzać.

Jedynie dodam, że jesteśmy zbiorem naczyń połączonych. Wiedza, którą posiądziesz, z pewnością wpłynie na Twoje życie.

Może zbudujesz tożsamość osoby inteligentnej, która ma siłę i jest zdolna do wielkich rzeczy? Może będziesz wiedziała więcej o zachowaniu ludzi i nie będziesz stosować kar i przemocy wobec swoich dzieci, bo wiesz, jak szkodliwe to jest? A może dowiesz się, że nie zawsze warto brać leki przeciwzapalne, gdy masz gorączkę?

Wniosek: będziesz mądrzejszy/a.


Moim celem było przybliżyć Ci kilka nieoczywistych aspektów studiów, jak i podzielić się moim doświadczeniem. Sporo się zmieniło i myślę, że warto dzielić się swoimi przemyśleniami.

Może jednak babcia miała rację.

Zainteresowany współpracą?

Sławomir Woźniak

Swarzędz 62-020 Polska
PartnerzyPiotr Chojankowski
NIP: 7011029927© 2025